Kalkula�ka hubnut�

Autora následují

Další příspěvky

Nina Konvalinková

Děkujeme sponzorům

kteří umožňují, aby web dieta.cz
mohl být pro Vás bezplatný

Nina Konvalinková

zdroj nahraný příspěvek

vloženo 25.02.2013

Můžete se stát závislými na čokoládě?

Už jste pravděpodobně někdy slyšeli termín "čokoholik". Obvykle je tento výraz používán s jistou formou nadsázky, ale nejdená se o skutečný problém?

Může si někdo vypěstovat závislost na čokoládě?

Existují 3 obecně uznávané platformy závislosti:
1. intenzivní nutkání, neodolatelná touha
2. ztráta kontroly nad objektem touhy
3. opakované užívání objektu touhy bez ohledu na negativní důsledky

Několik studií prokázalo, že někteří lidé naplňují všechny 3 zmíněné závislosti v souvislosti s jídlem.

Večerní mlsání a nutkavá touha rychle si běžet pro kousek čokolády, připadá vám to jako známý scénář? Slyšeli jste někdy, že by si v nočních hodinách někdo se stejným nutkánám běžel pro kousek celeru nebo mrkve? Asi ne, že? Důvod je logický – sladká jídla jako čokoláda dodávají velké množství cukru, navíc maximální rychlostí, přímo našemu mozku. Nemožnost naplnit chuť na čokoládu může způsobit u některých jedinců pocity nepohody přecházející až do stresu.

Závislost na jídle versus obezita?

V mnoha vědeckých studiích se vede seriózní diskuse o závislostech na jídlo. Stále se zvyšující čísla epidemie obezity, po celém světě, jsou alarmující. Mnoho lidí, kteří mají nadváhu, ztrácejí kontrolu nad jídlem, což vede k přejídání se všemi negativními vlivy na zdraví. Zhoršující se zdravotní problémy by měly být varováním, ale jako důvod ke kontrole příjmu jídla, bohužel poslouží málokdy. Proto je vědci závislost jídle, přisuzována podobná vážnost, jako u závislostí na alkoholu, cigaretách nebo drogách.

Obvykle je jedním z důvodů, proč lidé s nadváhou nesetrvají na redukční diet, je ten, že během hubnutí se dostávají do dočasné nepohody až stresu. Mají zažité, že to jde rychle vyřešit, v našem případě proč ne třeba tabulkou čokolády. Tyto vzorce chování je náročné přeprogramovat. Vyžaduje to velké úsilí a odhodlání.

Při hledání společných rysů mezi závislostmi se můžeme na věc podívat i z druhé strany. Jaké lze najít rodíly mezi drogami a jídlem? Jeden velmi podstatný rozdíl existuje. Jídlo, na rozdíl od drog, je nezbytné pro přežití. A to je ten hlavní důvod, proč je tak těžké, léčit problémy v souvislosti s přehnanou závislostí na jídle a všemi jejími negativními důsledky.

Užívejte si, odolávejte a dělejte dobrá rozhodnutí! Bojujte!

Ať už čokoholismem trpíme nebo ne, budeme se muset smířit, se vždy frustrující radou – Jezte umírněně! Záleží na každém malém rozhodnutí každý den. Tyto zdánlivé drobnosti jsou zásadní pro náš štíhlý a zdravý život.

Příště až zase budete mít nutkání sníst svojí oblíbenou čokoládu, tyčinku, zmrzlinu nebo jinou sladkost pečlivě zvažte, zda svojí touhu opravdu musíte ukojit. Pokud se rozhodnete čokoládu si dát, tak si vychutnějte každičké sousto. Pokud se rozhodnete tentokrát odolat, myslete na to, jaké děláte správné rozhodnutí na své cestě. A pokud berete redukci váhy opravdu vážně, tak se všeho co vás doma pokouší zbavte a bez velké bitvy si to znovu nekupujte.

Třeba brzy zjistíte, že žijete šťastněji a lehčeji než dříve.

Hodně štěstí ve vašich každodenních rozhodnutích vám přeje
tým dieta.cz

Děkujeme důvěryhodným zdrojům ze studií univerzit Yale a Harvard

Příspěvek je z fotoalba

Mohlo by Vás zajímat

Děkujeme sponzorům

kteří umožňují, aby web dieta.cz
mohl být pro Vás bezplatný