Kalkula�ka hubnut�

Příspěvek si uložili

Další příspěvky

dieta .cz

dieta .cz

zdroj nahraný příspěvek

vloženo 07.02.2015

1 x uložení

Co je to paleo dieta?

Paleolitická dieta – dieta která vychází ze stylu stravování v době kamenné, kdy se člověk živil především lovem a sběrem plodin.

V době kamenné neexistovalo zemedělství a jeho produkty jako obilí a mléčné výrobky. Paleo jídelníček se tedy skládá především z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub a vajec. Blíže se touto problematikou zabýval Dr. Loren Cordain, profesor na univerzitě ve městě Utah v Coloradu, ve své knize "The Paleo diet."

Paleolitická dieta se vrací k prazákladům našich genetických dispozic. Navíc ještě v dnešním světě můžeme na Zemi v oblasti Papui-Nové Guinei najít kmeny, které žijí stylem doby dávno minulé, jsou štíhlí a plní energie.

Strava dnešní doby plná výdobytků potravinového průmyslu je plná cukrů, tuků, chemických konzervantů a zvýrazňovačů chuti. To vede k civilizačním chorobám jako je obezita, cukrovka, srdeční choroby, deprese, neplodnost a degenerativní onemocnění jako je Alzheimer nebo Parkinson.

Paleo dieta – Co se jí?

Ovoce
Zelenina
Libové maso
Ryby a mořské plody
Játra a ledviny
Ořechy a semena
Zdravé tuky (olivový olej, olej ze semen...)

Paleo dieta – čemu se vyhnout?

Mléčné výrobky
Obiloviny
Průmyslově zpracované jídlo a cukry
Luštěniny
Škroby
Alkohol
Sůl

Paleo dieta - tolerované potraviny

Rýže natural - v menším množství
Brambory

Obecně se doporučuje maso ze zvířat, které se živí přirozeně na pastvinách, takové maso je prokazatelně libovější, má nízký obsah nasycených tuků a vyšší hladinu omega-3 tuků.

Hlavním přínosem paleolitické diety pro dnešní konzumní svět je, zamyšlení se nad tím co jíme a nad původem jídla.

Čím více přírodní strava je, tím lépe. Čím více instantní a trvanlivá potravina je, tím více do sebe zákonitě dostáváme chemikálie, které se v našem těle ukládájí a škodí mu.

Krátce lze říci, že paleolitická dieta se bude nejlépe držet alergikům na laktózu a lepek, také stále častěji se vyskytující alergie této doby. Určitě jí uvítají muži, kteří milují maso ve všech jeho podobách.

Ukázka jídelníčku

snídaně
špenátová omeleta

svačina
ovocný salát z čerstvých plodů

oběd
grilovaný losos se zeleninovým salátem a vařenou mrkví

svačina
mrkvový salát s jablkem

večeře
grilované krůtí prso na olivovém oleji se zeleninovým salátem a napařenou brokolicí

Hubne se paleo stravou?

Ano. Hlavním důvodem je omezení příjmu sacharidů ve stravě (pečivo, těstoviny, luštěniny). Doporučený poměr přijímané energie je 35 % z bílkovin, 40 % z tuků a 25 % ze sacharidů.

Názory lékařů na paleo dietu?

Vyloučením mléčných výrobků ze stravy přicházíme o důležitý zdroj vápníku. Deficit vápníku lze částečně doplnit konzumací semen a ořechů. Nebo se doporučuje přidat vápník jako doplněk stravy. Proto se paleo dieta nedoporučuje pro dlouhodobé držení. Rychlý úbytek váhy je způsoben vyloučením sacharidů, které přijímáme z obilnin a výrobků z nich (pečivo, těstoviny). Jako krátkodobější dietu, v řádu 3 měsíců, pro dosažení cílové váhy, lze paleo dietu tolerovat.

Žádná dieta však nenahradí pestrou, vyváženou stravu se zastoupením ovoce, zeleniny, luštěnin i celozrnných obilnin a libového masa s dostatkem pohybu.

Příspěvek je z fotoalba

Mohlo by Vás zajímat